Bezpečné sluníčko

Představení projektu

Bezpečné sluníčko je název projektu neziskové organizace Česká akademie dermatoveneralogie o.p.s., který si klade za cíl vzdělávat děti a dospívající v oblasti prevence vzniku kožních melanomu a fotoprotekce. ČADV o.p.s. připravila v rámci projektu dvacetiminutový program pro děti z mateřských škol, který má za úkol seznámit děti s:

  • Negativy a pozitivy sluníčka
  • Nebezpečím, které hrozí při nadměrném slunění
  • Nebezpečím, které hrozí lidem se světlou pletí
  • Stínem a tím, jak pomáhá chránit před horkem
  • Tím, kdy v průběhu dne hrozí od slunce největší nebezpečí
  • Tím, jak se nejlépe chránit před sluncem

V rámci programu dítě pracuje se zábavným pracovním listem a za odměnu získá omalovánky s tematikou bezpečného slunění a hodinky, které měří intenzitu UV záření.

Východiska a cíle projektu

Východiskem projektu jsou varování dermatologů, onkologů a dalších lékařů, kteří se shodují: Nadměrné slunění v dětství způsobuje vznik kožních melanomů v dospělosti. Existují dvě vysvětlení - obranné mechanismy organismu nejsou v období před pubertou ještě plně vyvinuty. Zadruhé, aktivity na sluníčku převažují v dětství a v období dospívání, proto největší množství UV záření přijímáme před 15 rokem života.
Dětství, nejlepší čas pro prevenci a projekt Bezpečné sluníčko se toho snaží využít.

 


Dětské omalovánky


Výukový list


Edukační program

10 základních rad pro děti

1O základních praktických rad pro děti. Zkuste si je s dětmi projít jednu po druhé. Společně je můžete také výtvarně zpracovat a dát na nástěnku - pak už se nikdo zaručeně nespálí!


Dětství je nejlepší čas pro prevenci!

Dermatologové, onkologové a další odborníci na veřejné zdraví se shodují: Nadměrné slunění v dětství způsobuje vznik kožních melanomů v dospělosti. Největší množství UV záření přijímáme před 15 rokem života!