Vyhledávání ""

Co je melanom?

Maligní melanom je nádor z pigmentových buněk. Je méně častý než např. bazaliom, ale zároveň nebezpečnější. Může se v zásadě vyskytnout kromě kůže i na sliznici a v oku. Slizniční formy jsou však vzácné.


UV záření

UV záření, které rovněž dopadá na zem spolu se světlem a infračerveným zářením, není vidět ani cítit. Poměrně hodně UV záření pohltí v atmosféře ozon, nicméně na zem se ho dostane dostatek na to, aby způsobilo popáleniny či jiné zdravotní potíže.


Jak se chránit?

Přestože působení slunečního světla má své pozitivní účinky (především pomáhá psychické svěžesti a UV záření je potřebné k přeměně vitamínu D na jeho aktivní formu), je třeba vzpomenout i na celou řadu nepříznivých účinků.

Děti a sluníčko

Dermatologové, onkologové a další odborníci na veřejné zdraví se shodují: nadměrné slunění v dětství způsobuje vznik kožních melanomů v dospělosti. Dětství je tedy ten nejlepší čas pro prevenci!


Otázky a odpovědi

Riziko vzniku melanoma je vyšší u osob, které mají světlou, pihovatou pleť, která se lehce spálí a které mají mnoho pigmentových znamének (získaných pigmentových névů). Roli hraje i genetická zátěž nebo nevhodné slunění v dětství.


Kožní nádory

Imunitní systém kůže je oslabován silným slunečním zářením, které mění genetický materiál kožních buněk. Reparační systém pak nemůže tyto změny v kožních buňkách napravit a nesprávná informace je předávána dál.


Prevence

Kožní fototyp popisuje, jak kůže reaguje na první pobyt na slunci: spálí se nebo se opálí? Fototyp je charakterizován barvou vlasů a pleti. Kůži lze klasifikovat do čtyř fototypů, označených čísly 1 - 4.