Melanomy

Tato rubrika obsahuje fotografie nejčastějších melanomových onemocnění a sadu informačních materiálů k tomuto tématu. Pokud máte jakýkoli dotaz, na který jste nenalezli odpověď, neváhejte se obrátit na naši poradnu.

Co je melanom?

Maligní melanom je nádor z pigmentových buněk. Je méně častý než např. bazaliom, ale zároveň nebezpečnější. Může se v zásadě vyskytnout kromě kůže i na sliznici a v oku. Slizniční formy jsou však vzácné.



Otázky a odpovědi

Riziko vzniku melanoma je vyšší u osob, které mají světlou, pihovatou pleť, která se lehce spálí a které mají mnoho pigmentových znamének (získaných pigmentových névů). Roli hraje i genetická zátěž nebo nevhodné slunění v dětství.


Kožní nádory

Imunitní systém kůže je oslabován silným slunečním zářením, které mění genetický materiál kožních buněk. Reparační systém pak nemůže tyto změny v kožních buňkách napravit a nesprávná informace je předávána dál.


Prevence

Kožní fototyp popisuje, jak kůže reaguje na první pobyt na slunci: spálí se nebo se opálí? Fototyp je charakterizován barvou vlasů a pleti. Kůži lze klasifikovat do čtyř fototypů, označených čísly 1 - 4.


Děti a dospívající

Riziko vzniku kožního karcinomu se určuje již během dětství a dospívání. Proto mají děti a mladí lidé používat účinné ochranné opalovací prostředky s ochranným faktorem 30 a vyšším, který chrání před UVA a UVB a je vodě odolný.


Ultrafialové záření

Nejdůležitějším přírodním zdrojem ultrafialového záření je slunce. Agresivní paprsky UVC jsou téměř úplně pohlcovány ozonovou vrstvou, ale UVA a UVB, neviditelné lidskému oku dosáhnou na Zemi a vše, co na ni žije.


Opalování

Opalování je zdravé. Opálení chrání před sluncem. Nemůžete se spálit při oblačném počasí. Seznamte se s největšími mýty o opalování - vyhnete se tak nejen možnému spálení kůže, ale i případnému vzniku závažnějších onemocnění.