Abeceda kožních nemocí

Atopický ekzém (dermatitis atopica)

Atopický ekzém je neinfekční zánět kůže, který obvykle začíná v dětství a probíhá dlouhodobě s obdobím zhoršení a zlepšení. Je charakterizován suchou kůží a svěděním.Fototoxická dermatitida (dermatitis phototoxica)

Akutní, neinfekční zánět kůže, vznikající jako následek působení záření a léků či chemikálií. Je charakterizován zarudnutím, puchýřky i puchýři na místech vystavených UV záření nebo viditelnému světlu.


Lupénka – psoriáza (psoriasis vulgaris)

Lupénka je neinfekční zánět kůže. Nejčastěji postihuje kůži nad lokty, koleny, v křížové krajině nebo ve kštici, kde se tvoří červené ohraničené vyvýšené plochy kryté bělavými šupinami.


Spálení sluncem (dermatitis solaris)

Spálení sluncem je akutní, neinfekční zánět kůže, charakterizované zarudnutím, příp. vznikem puchýřků a puchýřů, napětím a bolestivostí kůže, která byla vystavena ultrafialovému záření (slunci nebo umělým zdrojům).


Svrab (scabies)

Svrab je infekční zánět působený roztočem zákožkou svrabovou, charakterizovaný silným svěděním a dvojicemi pupínků na místech s tenkou kůží. Kožní změny však mohou být málo patrné a hlavním příznakem bývá svědění.


Vitiligo

Vitiligo je získané kožní onemocnění, charakterizované vznikem bílých, ostře ohraničených skvrn. Vitiligo je často doprovázeno tzv. autoimunitními chorobami. Je velkým kosmetickým problémem.