Ekzémy

Co je to ekzém?

Označení jakékoliv vyrážky na kůži nebo různých svědivých skvrnek jsme si zvykli označovat jako ekzém. Jenomže ekzémů je mnoho druhů a mají různé příčiny.


Druhy ekzémů

Rozpoznejte základní druhy ekzémů, jejich projevy, původ, důvody onemocnění a způsoby léčby. Na základě určení ekzému dermatologem se určí způsob léčby.


Léčba ekzémů

V léčbě konkrétních ekzémových změn se pacient neobejde bez pomoci dermatologa, který volí zevní prostředky léčby podle stadia choroby. Pomohou buď obklady nebo místní léky.


Atopický ekzém u dětí

Atopický ekzém se řadí mezi nejčastější chronické zánětlivé onemocnění s velmi nepříjemnými příznaky, které zhoršují kvalitu života nejen nemocného, ale také jeho nejbližších.


Psychické aspekty onemocnění

Každý člověk má vlastní pohled na svou nemoc. Někomu vadí její vzhled a estetická nedostatečnost, jiný mnohem více trpí fyzickou stránkou - svěděním, bolestí, ztuhlostí a neohebností kůže.


Péče o suchou pokožku

Vnější vrstva kůže působí ve zdravém stavu jako ochranná bariéra. Při kožních onemocněních se však často vysušuje, popraská a nečistoty, dráždivé látky či choroboplodné zárodky se mohou dostat do citlivé spodní vrstvy.


Co je to atopický ekzém?

Existuje ekzém, kvůli kterému se rodiče nevyspí, protože batole se stále škrábe a pláče, větší dítě si stýská, že nemůže mít pejska nebo kočičku, teenager neprovozuje sport.


Mýty a fakta o atopických ekzémech

Samotné ekzematické onemocnění by pacient často snášel lépe, než negativní vnímání veřejnosti, které s sebou nese. S jakými nejčastějšími předsudky se pacienti setkávají?