Jak lupénka vypadá?
Lupénka postihuje nejčastěji kůži (psoriasis vulgaris), u části pacientů se může rozvinout onemocnění kloubů (arthritis psoriatica).
Lupénka na kůži (psoriasis vulgaris)
Podle vzhledu je možné projevy lupénky rozdělit na:
- Typická, chronická psoriáza – je nejčastější formou lupénky (trpí jí až 95 % pacientů). Základním projevem na kůži jsou vyvýšená červená ložiska krytá šupinami, jež se nalézají na kůži trupu a končetin, kštice, na dlaních a ploskách nebo v místech kožních záhybů a na genitálu.
- Akutní psoriáza je častá u dětí a mladých osob, základním projevem na kůži jsou pupínky, neštovičky nebo drobná červená ložiska postihující kůži trupu a končetin symetricky, někdy mohou splývat a vést k zarudnutí celého povrchu těla. Nejzávažnějším, vzácným, ale život ohrožujícím typem lupénky je stav, kdy kůže náhle zarudne, pálí, po několika hodinách se začnou na celém povrchu těla tvořit drobné, splývající neštovičky a mokvavé plochy. Tento typ lupénky doprovázejí celkové příznaky – horečka, únava, zimnice, zrychlený tep a dech, za 2-3 měsíce může dojít k výpadu vlasů. Příznaky: lupénka může svědit (nejvíce projevy ve kštici a na genitálu), někdy projevy pálí.
- Lupénka nehtů (psoriasis ungium) doprovází často postižení kloubů artropatickou psoriázu, bývá na palcích nohou nebo na nehtech rukou. Projevuje se jako dolíčkování, ztluštění a žlutě hnědé skvrny pod nehtovou ploténkou (tzv. olejové skvrny).
- Lupénka na kloubech (psoriatická artritida). Je vzácná před 20. rokem života. Může se však vyskytnout i u osob, které nemají patrné příznaky lupénky na kůži.
Psoriatická artritida má několik klinických typů, zánět může postihovat drobné klouby rukou a nohou, úpony šlach, klouby páteře (krční, bederní), kyčle. Postižené klouby jsou oteklé, zarudlé. Časté jsou současné kožní změny na bříškách prstů nebo kolem nehtů a změny na nehtech.
Co je vhodné při lupénce vyšetřit?
Vyšetření vzorku kůže - histopatologie: v místním znecitlivění injekcí se po dezinfekci kůže odebere malý vzorek postižené kůže (obvykle kruhovým nožem v průměru 4-8 mm), vzniklá ranka se nechá sama zhojit nebo se uzavře stehem. Vzorek se vyšetří mikroskopicky, výsledek je obvykle známý do týdne.
Vyšetření krve: se doporučuje u akutní lupénky a u lupénky kloubů vždy, u chronické lupénky kůže se provádí v rámci pátrání po event. doprovodných nemocech.