Bezpečné sluníčko pro děti

Se slunečními paprsky nám do těla vstupuje spousta energie, vylepšuje se nám nálada a tyto libé pocity jistě rádi dopřejeme i dětem, ať už s nimi sdílíme společné chvíle jako rodiče nebo jako pedagog. Slunce ale nemusí být vždy jenom kamarád.

„Dermatologové, onkologové a další odborníci na veřejné zdraví se shodují, že nadměrné slunění v dětství způsobuje vznik kožních melanomů v dospělosti,“ upozorňuje prof. MUDr. Jana Hercogová, Csc., z České akademie dermatoveneralogie. „Obranné mechanismy organismu nejsou totiž v období před pubertou ještě plně vyvinuty. A právě v dětství a v čase dospívání převažují aktivity na sluníčku. Největší množství - až 50 % celkové dávky ultrafialového záření - člověk přijme do 15. roku života.“
Melanom je nádor středního a vyššího věku, u dětí je vzácný. Za rok číslo výskytu u dětí nepřevyšuje 10, nejvíce pacientů bývá po šedesátce. Avšak právě v dětství se pro jeho bujení v pozdějším věku připravují podmínky.

Dětství je nejlepší čas pro prevenci

Už antičtí Římané znali léčivost slunečních paprsků, a proto se rádi opalovali. Vždyť bez slunečního světla by nebyl na Zemi život. Vědecké výzkumy dokládají, jaký vliv má slunce na krevní oběh, na látkovou výměnu, na obranný systém a na tvorbu vitaminu D, ke které dochází působením UV paprsků.
UV paprsky, jež v atmosféře ozonová vrstva všechny nezachytí, mohou dětem však připravit temnou budoucnost. Vždyť u nás každoročně na kožní melanom zemře 300 lidí!
Ultrafialové záření (z anglického UltraViolet = ve zkratce UV) je energie vyzařována paprsky různých vlnových délek. Již koncem 19. století dermatologové upozorňovali na možnost jejich nepříznivých účinků při dlouhodobé expozici. Nyní víme, že nebezpečné záření označované jako UV-C je odfiltrováno atmosférou a na povrch naší planety se nedostane. Intenzita záření UV-A a UV-B kolísá a závisí například na denní a roční době, znečištění vzduchu a podobně.
Novorozenci a batolata do půl roku by mu neměly být vůbec vystaveni. Děti do dvou let by na slunci měly pobývat co nejméně. A ani starší děti by na něm neměly zůstat mezi 11. a 15. hodinou.

Bez ochrany ani na krok

Dětská pokožka je mnohem citlivější než kůže dospělého člověka. Ze čtyř fototypů, které určují její citlivost (velmi citlivá, citlivá, normální a odolná), ji řadíme automaticky do 1. fototypu, byť bude v dospělosti dotyčný třeba odolný fototyp.
Malé dítě v zápalu hry nezvládá sebekontrolu, proto mu musíme stále vysvětlovat, že mu může příliš slunce ublížit. Samo by si ale mohlo ohlídat:

  • nesundávat si sluneční brýle
  • nedívat se ani v nich a už vůbec bez nich do sluníčka
  • nesundávat pokrývku hlavy, i když je mu na hlavu horko
  • že by se mělo před sluncem ukrýt, pokud je jeho stín kratší než ono
  • že se může spálit, přestože fouká vítr a není mu horko
  • chránit před přímým sluncem i při sportu
  • když je opálené, neznamená to, že může být na slunci, jak dlouho chce

Jestliže vaše dítě pojede na tábor, měl by vedoucí vědět o lécích, které dítě užívá, a jak reagují, pokud by dítě bylo dlouho na slunci. Zároveň by měl pedagog ohlídat, aby dítě:

  • používalo jen speciální dětské krémy s vysokým ochranným filtrem, min. 40
  • mažalo se jimi každé dvě hodiny a vždy poté, co vyjde z vody
  • nosilo sluneční brýle
  • na dece u vody odpočívalo vždy ve stínu
  • při delším pobytu na slunci mělo alespoň tričko
  • před sluníčkem se chránilo, i když jde na túru nebo bude hrát bojovku
  • každý den se pečlivě umylo, aby hydratovalo namáhanou pokožku, a natřelo hydratačním krémem.

Na daleké cesty

Chcete jet s dětmi k moři? Počítejte s tím, že intenzita UV záření směrem na jih stoupá. Navíc písek odráží 25 % UV záření, ale nebezpečná je i voda.
Určitě je rozdíl mezi sluněním u jihočeského rybníka a na rovníku v Kongu. UV index (mezinárodní hodnota UV záření ve škále 0 – 11+) je u jižních moří přes poledne vysoký 6 - 7, ale v jižní tropické oblasti (např. Egypt, Keňa, Kuba) také až 15. Oč účinnější musí být ochrana před sluncem pro vaše děti?