Opalování

 Mýty

NEPRAVDA PRAVDA
Opalování je zdravé. Opálení je výsledkem obranné reakce Vašeho těla proti dalšímu poškození UV zářením
Opálení chrání před sluncem. Tmavá kůže oproti světlé představuje ochranný faktor kolem 4.
Nemůžete se spálit při oblačném počasí. Až 80 % slunečního záření může pronikat světlými mraky. Mlha v atmosféře může dokonce expozici UV záření zvýšit.   
Nemůžete se spálit ve vodě. Voda poskytuje jen malou ochranu před UV zářením a odraz od vodní hladiny může zvýšit expozici UV záření. 
UV záření v zimě není nebezpečné. UV záření je v zimních měsících menší, ale odraz od sněhu může expozici zdvojnásobit, zejména ve vyšší nadmořské výšce.
Sunscreeny mne ochrání, takže se mohu opalovat déle. Sunscreeny nemají zvyšovat dobu pobytu na slunci, ale zvýšit ochranu před sluncem v době, kdy se slunečnímu záření nemůžeme bránit. Ochrana, kterou poskytují, záleží významně na způsobu jejich správného použití. 
Pokud děláte přestávky během opalování, nespálíte se. UV záření se za celý den sčítá.
Pokud necítíte teplo slunečních paprsků, nespálíte se.  Spálení působí UV záření, které necítíme. Většina tepla je způsobena viditelným a infračerveným zářením, nikoli UV.

Soálria

Je bezpečné opalovat se v soláriu?

Solária vyzařují ultrafialové záření A (UVA), které vede k opálení kůže bez spálení, ale také zvyšuje riziko vzniku kožních karcinomů a velmi urychluje stárnutí kůže. Většina lidí navíc neví, že opálení získané v soláriu nechrání před spálením na slunci. Za spálení je totiž zodpovědné ultrafialové záření B (UVB).