Kožní nádory

Co to jsou kožní nádory?

Imunitní systém kůže je oslabován silným slunečním zářením, které poškozuje kožní buňky a mění jejich genetický materiál. Reparační systém kůže nemůže tyto změny v kožních buňkách napravit a nesprávná informace je předávána do dceřiných buněk kůže. Pokud se tyto buňky dále dělí, mohou zmutovat a přeměnit se po letech v buňky kožního nádoru. Kožní zhoubné nádory jsou různých typů, nejnebezpečnější je maligní melanom (melanom).
Ostatní, tzv. nemelanomové kožní karcinomy nejsou tak nebezpečné, ale jsou desetkrát častější než melanom. Vyskytují se zejména na místech vystavených působení slunečnímu záření, tj. na obličeji, uších, hřbetech rukou a předloktích, u mužů také na pleši. Pokud jsou včas rozpoznány, jou dobře léčitelné. Metastázy se u těchto nádorů objevují jen zřídka, ale přesto je nutné chodit na pravidelné prohlídky ke kožnímu specialistovi. Nemelanomové kožní karcinomy se dělí na tři typy: aktinickou keratózu, bazaliom (bazocelulární karcinom) a spinaliom (spinocelulární karcinom).

Aktinická keratóza

Aktinická keratóza je dobře patrná. Je to hrubé, něhnědlé ložisko obvykle s šupinami, které se nachází na místech vystavených po dlouhou dobu slunečnímu záření. Vzniká poté, co imunitní systém kůže je oslaben a neschopen opravovat buněčné změny působené slunečním zářením. Aktinická keratóza je počáteční fáze karcinomu, který se vyvine později u 10 až 15 procent pacientů.

keratóza bazaliom bazaliom

Bazaliom (bazocelulární karcinom)

Bazaliom je tenké, barevné ložisko s lesklým povrchem, které se podobně jako aktinická keratóza nachází na místech vystavených slunci. Bazaliom vzniká z buněk spodních vrstev pokožky, často roste mnoho let bez toho, že by působil potíže. Pokud se však ponechá a není léčen, roste do hloubky a ničí tkáně, které leží pod ním. Bazaliom obvykle nemetastazuje.

Spinaliom (spinocelulární karcinom)

Spinaliom často vyrůstá na podkladě aktinické keratózy. Podobá se bazaliomu, ale jeho povrch je obvykle více vyvýšený a pokrytý strupem. Někdy se může zaměnit za bradavici. Velmi vzácně se spinaliom může metastazovat, tj. šířít se do lymfatických uzlin a dalších orgánů.

Melanom

Maligní melanom (melanom) je z hlediska úmrtnosti nejzávažnějším kožním maligním nádorem. Může se objevit kdekoli na kůži, může vzniknout v 30 až 50 procentech z pigmentovéno znaménka. Nejčastějšími místy jsou trup u mužů nebo dolní končetiny a trup u žen. Maligní melanom vzniká z buněk kůže, které vytvářejí pigment. Objeví na zcela zdravé kůži nebo se vyvine z pigmentového névu nebo z vorzeného pigmentového mateřského znaménka. Většinou buňky nádoru vyrůstají z nejhlubších vrstev pokožky.

Jak melanom vypadá? Pravidlo A-B-C-D

Melanom může být často pouhým okem těžko rozpoznatelný od pigmentového névu nebo vrozeného mateřského znaménka. Pravidlo A-B-C-D může napomoci časné diagnostice: je-li znaménko asymetrické (A), nemá ostré ohraničení (B – angl. border, hranice), barva není stejnoměrná (C – angl. color, barva), je větší než 5 mm v průměru (D – angl. diameter, průměr). Změny znaménka (E – angl. evolution, vývoj), jakými jsou změny barvy, tvaru, velikosti, povrchu, vyvýšení nad povrch kůže a příznaky jako svědění a krvácení mohou být známkou zhoubného bujení. Navíc, vznik jakéhokoli nového kožního útvaru na před tím zdravé kůži u pacienta staršího 40 let je podezřelý a má být bez odkladu vyšetřen kožním lékařem.