Péče o suchou pokožku

Vnější vrstva kůže působí ve zdravém stavu jako ochranná bariéra. Při kožních onemocněních se však často vysušuje, popraská a nečistoty, dráždivé látky či choroboplodné zárodky se mohou dostat do citlivé spodní vrstvy. Nemocná suchá pokožka proto potřebuje zvláštní péči.
Nejdůležitější je vrátit do ní vodu a tuky, které jsou nejdůležitější složkou ochrany kůže. Voda navíc smyje nečistoty, alergeny a dráždivé látky, odstraní šupiny, má relaxační účinek a působí proti stresu.

Pro pacienty s ekzémem a suchou kůží se doporučují například:

  • Olejové koupele: Zjemňují a zvláčňují kůži, odstraňují šupiny kůže a pomáhají ulevovat od svědění a podráždění kůže. Vytvářejí na povrchu kůže jemný filtr, který udržuje v kůži vodu, a zabraňuje dalšímu vysychání.
  • Sprchování namísto koupání: k mytí suché kůže je vhodná vlažná voda (ne chladná a ne horká, není tedy vhodné otužování), sprchování nemá trvat (podobně jako koupel) déle než 5 minut, k mytí je nezbytné používat prostředky s obsahem olejů, nikoli běžná mýdla.

Jaké přípravky používat?

Nejlepší a nejúčinnější jsou hydratační masti s vazelínou. Mastné krémy udržují v kůži přirozenou vlhkost a poskytují ochrannou bariéru proti vnějším dráždidlům. Opačný efekt mají emulze, které obsahují vodu a alkohol a pokožku vysouší. Dehtové krémy pozitivně účinkují na mírný zánět kůže.

Další alternativou jsou lubrikanty, hydratační gely a krémy. Močovina a kyselina mléčná jsou užitečné složky, které pomáhají pokožce absorbovat vlhkost.
Hydratační přípravky se nanáší ještě na vlhkou pokožku, nejpozději do tří minut po koupání. Následně se používají i několikrát denně, neboť mají také ochranné funkce. Měly by být použity pokaždé, když se myjete nebo je tělo v kontaktu s vodou. Zadrží vodu pod kůží, což ji činí pružnější a méně náchylnou k popraskání.

V létě je nutné pravidelně používat opalovací krém s vyšším ochranným faktorem a předcházet tak spálení od slunce. Ochranné krémy a produkty s oxidem zinečnatým nebo oxidem titaničitým bývají obyčejně méně dráždivé pro pleť než běžné krémy na opalování.

Nikdy neuškodí pozorně si přečíst složení kupovaných výrobků, abyste věděli, jaké látky obsahují, a mohli jste se vyhnout těm, které by vám uškodily. Díky zkušenostem a praxi budete nakonec perfektně rozumět výrobním štítkům všech krémů, mastí, emulzí, roztoků, šamponů a jiných kosmetických přípravků.

Praktické rady v bodech

Koupání

  • Nepoužívejte zbytečně mýdlo, které pokožku vysušuje. Mýdlo je vhodné nahradit jemnými mycími prostředky s obsahem olejů.
  • Nikdy se nekoupejte v horké vodě, ta způsobuje rychlé vysychání kůže.
  • Používání koupelových přísad je však vhodné. Používejte koupelové olejové přísady. Zjemňují a zvláčňují kůži, snižují množství šupin a pomáhají ulevovat od svědění a podráždění kůže. Vytvářejí na povrchu kůže jemný film, který udržuje v kůži vodu, a zabraňují dalšímu vysychání.
  • Koupejte se a sprchujte krátce - 5 minut. Dlouhé koupele snižují přítomnost přirozených tuků v kůži. Vhodné produkty najdete v Seznam prostředků na péči o pokožku na www.dermanet.cz
  • Netřete si kůži žínkou, kartáčem - to může vaši kůži podráždit. Po koupeli či sprchování tělo neutírejte do sucha hrubým ručníkem. Místo toho jen jemně přikládejte jemný ručník.
  • Používejte jemný šampón a umývej si vlasy v umyvadle nebo pod sprchou místo ve vaně. Tímto způsobem nebudou mydliny zůstávat na kůži.
  • Koupání ve slané a chlorované vodě může pokožku dráždit. Před a po návštěvě bazénu se vždy osprchujte a kůži promažte.
  • Vyhýbejte se perličkovým (bublinkovým) koupelím, aromatickým koupelovým olejům a koupelovým solím, které mohou stav vaší kůže zhoršovat.

Další doporučené postupy

  • Svědění kůže můžete snížit přiložením studeného obkladu na postižené místo.
  • Udržujte si krátké nehty, abyste si nepoškodili kůži.
  • Neoblékejte se do oděvů, které obsahují vlnu, umělá vlákna a dráždivé materiály.
  • Prádlo a oblečení, které se přímo dotýkají kůže, mají být z čisté hladké bavlny a prané v nedráždivém pracím prostředku.
  • Nepodporujte přílišným oblékáním pocení.
  • Teplota prostředí, v němž se pohybujete, má být přiměřená, tj. 20 °C, místnosti je vhodné nepřetápět, vhodný však není ani přílišný chlad.
  • Pozor na prudké změny teploty.