Léčba ekzémů
V léčbě konkrétních ekzémových změn se pacient neobejde bez pomoci dermatologa, který volí zevní prostředky léčby podle stadia choroby – mokvající ekzém se obvykle ošetřuje obklady, akutní nemokvavé projevy nejlépe ustupují po použití místních léků, které mají silný protizánětlivý účinek. To jsou buď kortikosteroidy nebo topické imunomodulační léky, pimecrolimus a tacrolimus.
Celková léčba
Pokud neustupuje atopický ekzém při používání místních léků, podávají se léky systémové (antibitotika, antihistaminika, cyklosporin A, systémové imunomodulátory), event. se používají i další metody (fototerapie, balneofototerapie).
Doplňková léčba
Základem léčby atopického ekzému je pravidelné a důsledné promazávání kůže vhodnými emolienciemi a respektování zásad, které mohou zabránit nová vzplanutí onemocnění.
K promazávání kůže je k dispozici velké množství mastí a krémů, mezi kterými si pacient musí nalézt takový prostředek, který nejlépe vyhovuje jeho kůži – zevní prostředky je nejlépe opět konzultovat s dermatologem. Moderní emoliencia splňují všechny požadavky jak na jejich účinnost, tak na kosmetickou snášenlivost. Každý pacient se musí naučit rituál ošetřování kůže, jenž by se měl stát pravidelnou součástí denní hygieny.
K šetrnému mytí kůže se doporučují přísady do koupele, které jsou k dispozici v lékárně.
Péče o atopického pacienta musí být komplexní, vedle péče lékařů zahrnuje i pomoc psychologů.
Místní léčba
Místní kortikosteroidy
Kortikosteroidy byly tradičně používány k zvládnutí akutního, nového vzplanutí ekzému. Léčba kortikosteroidy patří vzhledem k jejich nežádoucím účinkům (možnost celkového vstřebání, vznik šedého zákalu, atrofie kůže s rozšířenými cévami, nadměrným ochlupením aj.) do rukou dermatologů. Ti obvykle předepisují kortikosteroidy jen na nezbytně dlouhou dobu, na ekzémové projevy jednou denně a postupně četnost ošetření snižují a přecházejí na promazávání kůže nebo kombinují léčbu s jinými protizánětlivými místními léky či postupy podle aktuálního stavu kůže (s antibiotiky, světloléčbou ultrafialovým zářením aj.).
Místní imunomodulátory (pimecrolimus, tacrolimus)
Jedná se o novou generaci místních léků, které zasahují do imunitní reakce kůže, a tím i do samé podstaty atopického ekzému. Jsou to léky, které podle dosavadních zkušeností nemají nežádoucí vedlejší účinky kortikosteroidů. Proto se doporučují narozdíl od kortikosteroidů k dlouhodobému používání, kterým lze dokonce předejít nové vzplanutí ekzému. Používají se zpravidla 2 x denně na ekzémové projevy a jsou k dispozici ve formě krému (pimecrolimus) nebo masti (tacrolimus). Léčbu těmito preparáty řídí výhradně dermatolog.
Obě léčiva lze kombinovat s používáním kortikosteroidů, pokud je to nutné.
Vzhledem k bezpečnostnímu profilu obou preparátů jsou tyto léky doporučovány k ošetřování ekzému na těch částech těla, kde nejvíce hrozí vznik nežádoucích účinků kortikosteroidů, tj. na obličeji a krku (včetně očních víček). Oba preparáty je možné používat i na kteroukoli jinou část těla (pozn. ale zdravotní pojišťovny tyto léky při použití na jiná místa na těle nehradí).