Druhy ekzémů
Atopický ekzém (atopická dermatitida - AD)
Jedná se o imunitní odpověď organismu na základě vrozené dispozice a projevuje se hlavně svěděním, suchostí kůže, bledostí nebo zarudnutím, olupováním kůže nebo puchýřky. Onemocnění nastupuje již v kojeneckém věku, někdy během dětství vymizí, jindy provází člověka po celý život.
Kontaktní dermatitida (alergická nebo iritační)
Pokud přijde kůže do kontaktu s alergeny nebo dráždícími látkami, mohou tyto vyvolat zánět kůže, a to v místě dotyku – při kontaktu s chemikáliemi, kovy, konzervačními látkami v kosmetických a farmaceutických přípravcích, při vdechnutí různých výparů, po požití potravin. K reakci může dojít opožděně až po letech neustálého působení určité látky.
Fotoalergická kontaktní dermatitida
Po použití nějakého přípravku a následnému vystavení se slunci se může stát, že kůže zareaguje zčervenáním, otokem, někdy i puchýři, většinou provázené nepříjemným svěděním.
Seboroická dermatitida
Kvůli zvýšené tvorbě mazu a přítomnosti kvasinek se může objevit červená svědivá vyrážka s šupinami v centrální části obličeje, na temeni hlavy nebo na trupu. Onemocnění ovlivňují klimatické podmínky, životní prostředí i psychický stav.
Dyshidrotická dermatitida
Typ ekzému, který se omezuje na prsty, dlaně a plosky nohou a projevuje se červenými skvrnami s puchýřky naplněnými čirou tekutinou, které praskají, a kůže se olupuje. Toto onemocnění je považováno za druh atopického ekzému, ale může být projevem kontaktního alergického ekzému.
Numulární dermatitida
Chronický ekzém, který se vyznačuje suchou kůží a kulatými, ohraničenými nesvědivými skvrnami, hlavně na dolních končetinách. Stav se zhoršuje v zimních měsících. Onemocnění je považováno za druh atopického ekzému, kdy svou úlohu hraje chronická infekce.
Spálení sluncem – solární dermatitida
Dlouhé vystavení se ultrafialovému záření může vyvolat spálení pokožky až do zánětu, který se projevuje zarudnutím a vznikem puchýřků.
Fototoxická dermatitida
Ještě těžší forma spálení sluncem může vzniknout jako následek působení ultrafialového záření v kombinaci s některými léky či chemikáliemi.
Fytofotodermatitida
Další typ fytotoxické dermatitidy, která vzniká po působení chemikálií (furokumarinů) obsažených v některých rostlinách.