Fotoalergická dermatitida (dermatitis photoallergica)

Akutní, neinfekční zánět kůže, který vzniká při kombinaci alergické reakce a působení ultrafialového světla. Je charakterizován zarudnutím, pupínky a puchýřky na místech exponovaných působení fotoalergenu a ultrafialovému záření. Vypadá stejně jako kontaktní alergický ekzém, a vzniká jen u jedinců, kteří mají přecitlivělost na určitý alergen.

Fotoalergická dermatitida je častější u dospělých, postihuje osoby se všemi fototypy. Je mnohem méně častá než reakce fototoxická.

Alergenem bývají místně aplikovaný lék či chemikálie – nejčastěji:

  • antiseptika (dibromosalicylanilid, tetrachlorosalicylanilid, chlorhexidin, bithionol, triclosan, sulfonamidy)
  • antimykotika (buclosamid)
  • absorbenty ve fotoprotektivních prostředcích (UVB - kys. paraaminobenzoová, cinamáty, salicyláty; UVA – antraniláty, benzofenony)
  • parfémy (6-methylkumarin, musk ambrette, sandalwood oil)
  • jiné (chlorpromazin, ketoprofen, kliochinol, promethazin, chinidin, thiourera).

Chemická látka absorbuje fotony a vytváří tzv. fotoprodukt, ten se váže na bílkovinu za vzniku antigenu. Proti antigenu je namířena alergická reakce. Proto toto onemocnění vzniká jen u omezeného počtu osob (závisí na individuální vnímavosti) exponovaných látce a záření. Fotoalergická reakce může být vyvolána celkovým podáním léku a projevit se po jeho místním použití nebo i naopak.

Klinický obraz

Příznakem fotoalergické dermatitidy je silné svědění. Na kůži jsou přítomny příznaky kontaktní alergické dermatitidy - červené skvrny, pupínky, puchýřky a strupy, někdy může být kůže zhrubělá. Kožní změny jsou na místech vystavených působení UV záření, ale mohou se šířit i dále (na rozdíl od fototoxické reakce).

Ke stanovení diagnózy fotoalergické dermatitidy je nezbytné provést tzv. epikutánní testy a fototesty. Tyto testy provádí pouze kožní lékař. Běžné testy k průkazu kontaktní alergické reakce (epikutánní testy) se nalepí na záda vyšetřované osoby ve dvou sadách. Po 24 hodinách se jedna sada testovaných alergenů sejme a ozáří. Odečty se provádějí za 48 a 96 hodin. Pokud je přítomna ekzémová reakce jen v ozářené sadě alergenů, je potvrzena fotoalergie na danou látku.

Léčba

Léčba fotoalergického ekzému patří pouze do rukou kožního lékaře. Nejdůležitější je identifikovat a odstranit vyvolávající příčinu, tj. fotoalergen. Místní léčba spočívá v aplikaci obkladů a zevních léků s kortikosteroidy. Celkově se v případě těžkého průběhu podávají kortikosteroidy (prednison), azathioprin, cyklosporin A.

Průběh a prognóza

Může se jednat o profesionální onemocnění, fotoalergická dermatitida může trvat i řadu měsíců a let.