dermanet.eu - portál moderní dermatologie
Úvod > Kožní choroby > Melanomy

Melanomy

Tato rubrika obsahuje fotografie nejčastějších melanomových onemocnění a sadu informačních materiálů k tomuto tématu. Pokud máte jakýkoli dotaz, na který jste nenalezli odpověď, neváhejte se obrátit na naši poradnu.

Co je melanom?

Maligní melanom je nádor z pigmentových buněk. Je méně častý než např. bazaliom, ale zároveň nebezpečnější. Může se v zásadě vyskytnout kromě kůže i na sliznici a v oku. Slizniční formy jsou však vzácné.

1x1px
1x1px

Otázky a odpovědi

Riziko vzniku melanoma je vyšší u osob, které mají světlou, pihovatou pleť, která se lehce spálí a které mají mnoho pigmentových znamének (získaných pigmentových névů). Roli hraje i genetická zátěž nebo nevhodné slunění v dětství.

1x1px

Kožní nádory

Imunitní systém kůže je oslabován silným slunečním zářením, které mění genetický materiál kožních buněk. Reparační systém pak nemůže tyto změny v kožních buňkách napravit a nesprávná informace je předávána dál.

1x1px

Prevence

Kožní fototyp popisuje, jak kůže reaguje na první pobyt na slunci: spálí se nebo se opálí? Fototyp je charakterizován barvou vlasů a pleti. Kůži lze klasifikovat do čtyř fototypů, označených čísly 1 - 4.

1x1px

Děti a dospívající

Riziko vzniku kožního karcinomu se určuje již během dětství a dospívání. Proto mají děti a mladí lidé používat účinné ochranné opalovací prostředky s ochranným faktorem 30 a vyšším, který chrání před UVA a UVB a je vodě odolný.

1x1px

Ultrafialové záření

Nejdůležitějším přírodním zdrojem ultrafialového záření je slunce. Agresivní paprsky UVC jsou téměř úplně pohlcovány ozonovou vrstvou, ale UVA a UVB, neviditelné lidskému oku dosáhnou na Zemi a vše, co na ni žije.

1x1px

Opalování

Opalování je zdravé. Opálení chrání před sluncem. Nemůžete se spálit při oblačném počasí. Seznamte se s největšími mýty o opalování - vyhnete se tak nejen možnému spálení kůže, ale i případnému vzniku závažnějších onemocnění.

1x1px

Edukační projekty

Kontakt

Česká akademie dermatovenerologie o.s.

Dermatovenerologická klinika 2. LF UK a

Nemocnice na Bulovce

Budínova 67/2, 180 01 Praha 8

IČ: 26573415

tel/fax: +420 266 082 359
dermatology@bulovka.cz

www.dermanet.cz

Bankovní spojení:

Komerční banka a.s.

U Průhonu 37, 170 00 Praha 7

jméno účtu: Česká akademie dermatovenerologie

číslo účtu: 43-4160600257/0100

 

1x1px

Partneři akademie

Partner ČADV 2017 

 Generální partner

Partneři Evropského dne melanomu 
Pacientské organizace


DEPA - Spolek dermatologických pacientů

BODKÁČIK

 
Spolupracující organizace 

Copyright © Česká akademie dermatovenerologie | mapa stránek | podmínky a ujednání
1x1px