dermanet.eu - portál moderní dermatologie
Úvod > Kožní choroby > Lupénka

Lupénka

Co je to lupénka?

Lupénka je neinfekční zánět kůže. Nejčastěji postihuje kůži nad lokty, koleny, v křížové krajině nebo ve kštici, kde se tvoří červené ohraničené vyvýšené plochy kryté bělavými šupinami.

1x1px

Jak lupénka vypadá?

Lupénka postihuje nejčastěji kůži, u části pacientů se může rozvinout onemocnění kloubů (arthritis psoriatica). Typická, chronická psoriáza je nejčastější formou lupénky (trpí jí až 95 % pacientů).

1x1px

Příčiny vzniku a rizikové faktory lupénky

Lupénka se vyskytuje často, a to u 1,5 – 7 % osob v Evropě i v USA. Některé typy lupénky jsou častější u žen. Psoriáza začíná buď do 40 let nebo se první příznaky objevují po 40. roce.

1x1px

Léčba lupénky

Vždy je nutné pátrání po provokujících faktorech a jejich odstranění. Všechny nemocné s lupénkou musí vyšetřit kožní lékař, stanovit diagnózu doporučit praktickému lékaři léčebný postup.

1x1px

Psychické aspekty onemocnění

Každý člověk má vlastní pohled na svou nemoc. Někomu vadí její vzhled a estetická nedostatečnost, jiný mnohem více trpí fyzickou stránkou - svěděním, bolestí, ztuhlostí a neohebností kůže.

1x1px

Světový den lupénky

Česká akademie dermatovenerologie, o.p.s. pod vedením prof. MUDr. Jany Hercogové, CSc., přednostky Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK a Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze organizuje od září 2010 informačně vzdělávací kampaň, která se zabývá onemocněním ekzémy a lupénkou u dětské i dospělé populace. Kampaň vyvrcholí na Světový den lupénky, 29. října.

1x1px

Jak pomoci dětem vyrovnat se s lupénkou?

Děti, stejně jako dospělí pacienti, se musí se svou diagnózou vyrovnat. Zvlášť ty malé se spoléhají na pomoc svých rodičů a to nejen při léčbě nemoci, ale také při zvládání emocionálních problémů, které s sebou tato nemoc přináší.
Zatímco některé děti se svou nemocí netrápí, jiné mohou pociťovat stud, zlobu nebo smutek způsobené tím, že jejich kůže vypadá jinak než pokožka ostatních dětí.

1x1px

Lupénka u dětského pacienta

Neinfekční zánět kůže (Psoriasis vulgaris), který se projevuje vyvýšenými červenými plochami pokrytými bělavými šupinami odumřelých buněk, má sice u dětí i dospělých obdobné projevy, avšak léčba má svá specifika.

1x1px

Edukační projekty

Kontakt

Česká akademie dermatovenerologie o.s.

Dermatovenerologická klinika 2. LF UK a

Nemocnice na Bulovce

Budínova 67/2, 180 01 Praha 8

IČ: 26573415

tel/fax: +420 266 082 359
dermatology@bulovka.cz

www.dermanet.cz

Bankovní spojení:

Komerční banka a.s.

U Průhonu 37, 170 00 Praha 7

jméno účtu: Česká akademie dermatovenerologie

číslo účtu: 43-4160600257/0100

 

1x1px

Partneři akademie

Partner ČADV 2017 

 Generální partner

Partneři Evropského dne melanomu 
Pacientské organizace


DEPA - Spolek dermatologických pacientů

BODKÁČIK

 
Spolupracující organizace 

Copyright © Česká akademie dermatovenerologie | mapa stránek | podmínky a ujednání
1x1px