Psychické aspekty onemocnění

Každý člověk má vlastní pohled na svou nemoc. Někomu vadí její vzhled a estetická nedostatečnost, jiný mnohem více trpí fyzickou stránkou - svěděním, bolestí, ztuhlostí a neohebností kůže. Děti svou nemoc nesnáší většinou z obou důvodů.

Jedna věc je jistá - Není to vaše vina, že trpíte touto nemocí!

Atopický ekzém a lupénka velmi zasahují do psychiky člověka a mohou přinášet řadu pocitů a emocionálních reakcí.

  • Cítím se trapně, když mám na kůži fleky. Nejraději bych někam zalezla.
  • Závidím ostatním, že mají perfektní kůži.
  • Mám strach, že si nenajdu přítelkyni.
  • Z toho, co se děje s mou kůží, jsem zmatená.
  • To není fér! Proč zrovna já musím trávit tolik času péčí o pokožku?
  • Cítím se se svými problémy osamělý, nikdo nerozumí tomu, co prožívám.
  • Mám pořád strach, že se můj stav ještě zhorší.
  • Cítím se provinile, že se škrábu, ačkoliv vím, že bych neměla.
  • Nechce se mi o tom mluvit. S mou kůží není nic v nepořádku.

Psychika má na rozvoj onemocnění výrazný vliv a u většiny pacientů může stres vyvolat vzplanutí kožních projevů. Tak vzniká jakýsi začarovaný kruh, protože kožní projevy jsou stresujícím faktorem.
Někteří pacienti si odmítají připustit, že potřebují léčbu a speciální péči o pokožku. Myslí si, že když budou nemoc ignorovat, prostě zmizí. I taková reakce je běžná, je však nejlepší cestou, jak způsobit zhoršení jejího stavu.
Z výzkumů vyplývá, že se u pacientů mnohem výrazněji dostavují deprese, častěji jsou popisovány nutkavé představy a jednání, pocity méněcennosti a vyšší agresivita. Bohužel se objevují i aktivní sebevražedné myšlenky.
Ve chvílích, kdy cítíte beznaděj, zlobu a frustraci, je nejdůležitější si o problémech pohovořit – s členem rodiny, blízkým přítelem/kyní nebo lékařem.

Nebraňte se navštívit psychologa nebo psychiatra.

Život s masivním poškozením pokožky ovlivňuje vztahy v rodině, ve škole, v zaměstnání a dostavují se další stresové situace.

Jak se vyrovnat s psychicky stresující událostí?

Rozpoznejte stresové situace a události. Abyste se ve svém životě vyrovnali se stresem, snažte se nejprve zjistit, kdy a jak často stresující situace nastávají. Patří mezi ně dennodenní potíže, stejně jako významné události, třeba změna zaměstnání, finanční problémy, právní problémy, onemocnění či úmrtí blízkých. Zeptejte se sami sebe: „Jak reaguji na stres? Jak se cítím, když jsem vystresovaný?“

Naučte se techniky zvládání stresu.

Některé přístupy na zmenšení stresu můžete provádět sami, jako je stanovit si priority a zorganizovat si čas. Některé činnosti, které mohou snížit stres, jsou pravidelné aerobní cvičení, koníčky a meditace. Jiné vyžadují odbornou pomoc, např. krátké konzultace s psychologem.

Rozpoznejte stres a zmírněte ho.

Porozumět pocitům je stejně důležité jako samotná péče o pokožku.