Co je to atopický ekzém?

Existuje ekzém, kvůli kterému se rodiče nevyspí, protože batole se stále škrábe a pláče, větší dítě si stýská, že nemůže mít pejska nebo kočičku, teenager neprovozuje sport, o který by měl zájem, a dospělý člověk přizpůsobuje onemocnění jak své soukromí, oblékání, koníčky, tak i volbu zaměstnání.

Slovo ekzém pochází z řeckého výrazu ekzeo (něco, co vyvěrá nebo vybublává) a atopický je ze slova atopos (zvláštní, cizí, atypické). Atopický ekzém (atopická dermatitida) představuje neinfekční kožní zánětlivé onemocnění, způsobné výsledkem patologické imunitní odpovědi organismu, jež vzniká na základě vrozené dispozice. Patří mezi nejčastější kožní onemocnění. Jen ve střední Evropě postihuje 15 - 20 % obyvatel, což platí i u nás s výskytem až téměř u 20 % školních dětí. Pokud trpí atopickým ekzémem oba rodiče, je 81% pravděpodobnost vzniku ekzému také u jejich dítěte. Jestliže má ekzém pouze jeden z rodičů, potom se předpokládá 56% pravděpodobnost.
Onemocnění se vyskytuje stále častěji v souvislosti s množícími se alergeny, vzhledem k negativním změnám životního prostředí (znečištěné ovzduší, industrializace, chemizace, větší výskyt plevelných pylů, prašnost), ale i z důvodu stresu. U většiny nemocných se do doby dospělosti zhojí, někdy ale může přetrvávat. Těžké formy postihují asi 6 % dospělých pacientů.

Od dětství do dospělosti

Vzhledem k tomu, že se jedná o dědičné onemocnění, objevují se příznaky většinou do 6 let života dítěte. Kojenecká forma začíná ve 3. měsíci života tím, že se tváře pokryjí červenými pupínky až puchýřky se šupinami nebo mokváním, někdy i celá hlava, leckdy se ekzém rozšíří na trup a končetiny. Pro druhou fázi – dětskou – je příznačné, že se ekzém už neobjevuje na obličeji, ale přemísťuje se do loketních a podkolenních jamek. Na zápěstí začínají být patrné známky zhrubění a popraskání kůže.
„U 10 % pacientů může atopický ekzém začít až v dospělosti,“ dodává prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc. „Postižená místa jsou stejná jako při dětské formě, ale navíc je postižena ještě kůže obličeje a krku, výjimečně se příznaky objevují na celém kožním povrchu. V takovém případě se jedná o tzv. erytrodermii.“
K atopickému ekzému se může přidávat zároveň astma a senná rýma, choroby očí, kopřivka, migréna a jiná onemocnění.

Co nepřehlédnete

Jednoznačným příznakem nemoci je svědění, suchost kůže, bledost nebo zarudnutí obličeje, ztmavnutí kůže kolem očí, prořídnutí obočí, snížená hranice vlasů, ekzém ve kštici, ekzém prsních bradavek, olupování kůže nebo puchýřky na ploskách a dlaních a praskliny kůže za ušima. Často se přidávají bakteriální nebo virové infekce. Průběh onemocnění bývá chronický - střídají se období klidu s obdobími vzplanutí choroby.

Čím projevy onemocnění zmírnit?

Nemocný by se měl vyhnout látkám a činnostem, které dráždí kůži, ať už se jedná o vlněné oděvy, časté koupání či nešetrné čistící prostředky. V léčbě konkrétních ekzémových změn se pacient neobejde bez pomoci dermatologa, který volí prostředky léčby podle intenzity a stadia choroby.
„Kortikosteroidy byly tradičně používány k zvládnutí akutního, vzplanutí ekzému. Vzhledem k jejich nežádoucím vedlejším účinkům se obvykle předepisují jen na nezbytně dlouhou dobu,“ vysvětluje prof. Hercogová. „Do samé podstaty atopického ekzému zasahují místní imunomodulátory, vhodné k dlouhodobému užívání, díky nimž lze předejít novému vzplanutí ekzému.“
Každý pacient se musí vyhýbat různým alergenům, naučit se ošetřovat kůži vhodnými emolienciemi a respektovat zásady, které mohou zabránit opakovaným vzplanutím onemocnění. Nikdy se ale léčba neobejde bez stálé konzultace s dermatologem.