Bezpečné slunění

Bezpečné slunění je jednou z edukačních aktivit České akademie dermatovenerologie. Ta se pomocí textů na téma fotoprotekce, tvořených pro širokou veřejnost, snaží zvýšit povědomí o rizicích spojených s nadměrným sluněním nebo nedostatečnou ochranou při pobytu na slunci.

UV záření

UV záření, které rovněž dopadá na zem spolu se světlem a infračerveným zářením, není vidět ani cítit. Poměrně hodně UV záření pohltí v atmosféře ozon, nicméně na zem se ho dostane dostatek na to, aby způsobilo popáleniny či jiné zdravotní potíže.


Jak se chránit?

Přestože působení slunečního světla má své pozitivní účinky (především pomáhá psychické svěžesti a UV záření je potřebné k přeměně vitamínu D na jeho aktivní formu), je třeba vzpomenout i na celou řadu nepříznivých účinků.


Děti a sluníčko

Dermatologové, onkologové a další odborníci na veřejné zdraví se shodují: nadměrné slunění v dětství způsobuje vznik kožních melanomů v dospělosti. Dětství je tedy ten nejlepší čas pro prevenci!


Zachraňte si kůži!

Blíží se léto a čas dovolených, kdy se mnozí z nás budou vášnivě vystavovat slunečním paprskům. I když pro nás slunce znamená život, může nám i hodně ublížit. Rizikovou skupinu tvoří zejména lidé ve věku 25 – 35 let.


Bezpečné sluníčko pro děti

Se slunečními paprsky nám do těla vstupuje spousta energie, vylepšuje se nám nálada a tyto libé pocity jistě rádi dopřejeme i dětem, ať už s nimi sdílíme společné chvíle jako rodiče nebo jako pedagog. Slunce ale nemusí být vždy jenom kamarád.