Otázky a odpovědi

Riziko vzniku melanoma je vyšší u osob, které mají světlou, pihovatou pleť, která se lehce spálí a které mají mnoho pigmentových znamének (získaných pigmentových névů). Důležitými údaji jsou i spálení kůže na slunci v dětství a dospívání a přítomnost kožního zhoubného nádoru u některého ze členů rodiny. Dalším rizikovým faktorem je častá expozice na slunci, např. během rekreačních aktivit. Melanom se vyskytuje stejně často u mužů a u žen, může se objevit v kterémkoli věku, pouze u dětí je velmi vzácný.

Co je příčinou zvyšujícího se výskytu melanomu?

Kromě zeslabení ozónové vrstvy se na zvyšujícím se výskytu kožních zhoubných nádorů podílí hlavně chování lidí na slunci. Se zvýšením popularity opalování a rekreačních aktivit v přírodě vzrostla výrazně expozice ultrafialovému záření. Mnoho lidí považuje opálenou kůži za symbol atraktivity a dobrého zdraví. Nicméně opálení je známkou poškození kůže ultrafialovým zářením a vzniká jako obranná reakce kůže s cílem zmenšit toto poškození.

Jak lze zlepšit šanci na přežití u nemocných s melanomem?

Klíčem k vyléčení je včasné objevené nádoru a jeho včasné chirurgické odstranění. Pravidlené samovyšetřování kůže a návštěva kožního lékaře by se měly stát v případě pochybností standardem, pokud chceme udržet nejnižší možnou úmrtnost na melanom.

Jaké jsou další nežádoucí účinky slunečního záření na kůži?

Sluneční záření vede kromě melanomu ke vzniku dalších kožních karcinomů (zhoubných nádorů), které sice nemusejí být smrtelné, ale často vedou k významné změně vzhledu. Sluneční záření způsobuje také předčasné stárnutí kůže – vrásky, zhrubění kůže se šupinami, změny pigmentace, poškození cév (fotoaging).

Je bezpečné pobývat na slunci, pokud používám ochranné opalovací prostředky (sunscreeny)?

Neexistuje v pravém smyslu slova ochranný prostředek, který blokuje úplně ultrafialové záření. Různá množství delších vlnových délek ultrafialového záření (UVA) nejsou blokována současně dostupnými ochrannými prostředky, třebaže obsahují nejvyšší filtry (SPF). Kumulativní působení těchto nefiltrovaných složek ultrafialového záření může vést ke vzniku kožních nádorů a předčasnému stárnutí kůže. Nedoporučuje se proto zůstávát příliš dlouho na slunci pod dojmem falešné představy, že ochranný prostředek blokuje UV záření úplně. Slunci bychom se neměli vystavovat mezi 11. A 15. hodinou, kdy je záření nejintenzivnější.

Je používání samoopalovacích prostředků bezpečnější než opalování na slunci?

Používání samoopalovacích prostředků je bezpečnější než opalování na slunci. Tyto prostředky způsobují zhnědnutí chemickou reakcí v kůži. Dodávají tak kůži požadovaný kosmetický efekt u osob, které chtějí mít opálenou kůži bez opalování na slunci. Samoopalovací prostředky je třeba používat opakovaně, každé 1-2 týdny, aby zůstala kůže hnědá, neboť povrchové vrstvy kůže se trvale odlučují. Nicméně lidé musejí vědět, že současně vyráběné samoopalovací prostředky nechrání před ultrafialovým zářením.

Je bezpečné opalovat se v soláriu?

Solária vyzařují ultrafialové záření A (UVA), které vede k opálení kůže bez spálení, ale také zvyšuje riziko vzniku kožních karcinomů a velmi urychluje stárnutí kůže. Většina lidí navíc neví, že opálení získané v soláriu nechrání před spálením na slunci. Za spálení je totiž zodpovědné ultrafialové záření B (UVB).